A madár működtetéséhez egy kis teljesítményű szivattyú szükséges, ami egy csappal ellátott tömlővel csatlakozik madár lábához. A víz a lábán (1), a testén (2) és a nyakán (3) keresztül folyik a mozgó alsócsőrbe (4). Az alsócsőr a csőrfüggesztővel (5) egy kétoldali emelőként működő szerkezetet alkot, ami a fizika törvényei szerint arra az oldalra billen, ahol nagyobb a forgatónyomaték. Ahogyan a háromszög hosszmetszetű csőr töltődik, a víz egyre távolabb kerül a tengelytől, (6) egyre nagyobb lesz a forgatónyomatéka, ami végül lebillenti, kifolyik a víz és az ellensúly (7)visszabillenti. A lebillenésnél az alsócsőr ütközőgumi (8), a visszabillenésnél a felsőcsőr ütközőgumi (9) állítja meg a csőrt, lecsillapítva az ütközést. A szerkezet kopó alkatrészei a tengely és a csőrfüggesztő perselye. A súrlódás csökkentése érdekében a víz a függesztőn keresztül folyik az alsócsőrbe, így működés közben vízfilm keletkezik a persely és a tengely között. A folyamatos fejlesztések eredményeként a 3. generációs függesztő kopásállóüvegszálas poliamidból készül. A műanyag függesztővel szerelt madarak 2004 óta hibátlanul működnek. 15-20 éves használat után sem alakul ki a működést befolyásoló mértékű kopás sem a függesztőn, sem a tengelyen. A csőrmozgás szabályozható a csappal, ha gyorsan telik meg a csőr értelemszerűen gyorsan, ha lassan telik, lassan fog billegni. A másik lehetőség a beállításra, a csőrrugó hajlítása. A billegés gyakoriságát a vízmennyiség mellett a csőr helyzete is befolyásolja. Alaphelyzetben az alsócsőr felső síkja vízszintes. A csőrrugó (10) felhajlításával a csőr eleve kissé lefelé fog dőlni, hamarabb fog lebillenni ugyanannál a vízmennyiségnél. A kétféle állítási lehetőséget kombinálva, egy kis türelemmel, minden madár beállítható úgy is, hogy a billegő mozgás megmaradjon, de egy vékony sugárban állandóan csorogjon víz a csőrből.
A hosszúlábú típusoknál a lábak kivehetők a test vázát képező U alakú csőből. Ez egyrészt a szállítást könnyíti meg, másrészt lehetőséget ad kétféle vízcsatlakoztatási lehetőségre. A hátsó bevezetésnél a jobb láb hátsó csőcsonkjára van húzva a tömlő. Az alsó bekötésnél a bal lábba alulról csatlakozik a tömlő. A hátsó csatlakoztatás egyszerűbb, de így látszik a tömlő. Az alsónál nem látszik, ez igényesebb megjelenést nyújt, de ehhez át kell fúrni és megfelelően ki kell alakítani telepítéskor a rögzítő talpat. A lábak tömítő elemekkel kapcsolódnak. Ezek szilikongumi csődarabok. A nyitottlábtőmítő (11) értelemszerűen mindig arra a lábra kerül, amelyikre a víz van csatlakoztatva. A zárt lábtömítő (12)megakadályozza, hogy a másik lábon kifolyjon a víz. Ezeknél a madaraknál a sztenderd kivitelben mindkét lehetőség fennáll. Rendelhető csak alsó csatlakozási lehetőséggel is, akkor a lábak is mutatósabb lesznek, mert a hátsó csőcsonkok helyére is „igazi” lábujjak kerülhetnek.
A rövid lábú madaraknál, a lábak be vannak hegesztve a testbe. Működés során az egész teste megtelik vízzel. Sztenderd kivitelben hátsó vízcsatlakozással készülnek. Ezek is rendelhetők alsó csatlakozással. Ezeknek a testében a téli víztelenítés után is marad egy kevés víz, de a fagy nem tud kárt tenni benne.